Orbán Viktor látogatása a Jobbik frakciónál

Ha Orbán Viktor nem fogadta volna el a Jobbik meghívását, az önkormányzati kampány során fontos támadási lehetőséget adott volna a szélsőséges pártnak. Ebben az esetben ugyanis folyamatosan gyávasággal, bujkálással vádolhatta volna a Jobbik a kormányfőt. Közismert, hogy a Jobbik táborában is vannak olyan szavazók, akik szimpatizálnak a miniszterelnökkel.

A Jobbik célja az Orbán Viktor elleni támadással az ő megtartásuk, Orbán Viktor célja pedig a vizittel az ő megnyerésük lehetett. Fontos ugyanis észrevenni, hogy a miniszterelnök ezt a látogatást és az utóbbi hetek több eseményét is a Jobbik által alapított Gárda elítélésére, “karanténba zárására” használta fel.

Az egyes pártok szavazótábora soha sem olyan falanx-szerű egység, ahogy az egy-egy kutatás számai sejtetik. Minden pártnak vannak szorosan kötődő, a pártban akár aktívan is szerepet vállaló szimpatizánsai, illetve alkalomszerű támogatói. Utóbbiak könnyebben megnyerhetőek más pártok által. Így a Fidesznek potenciális támogatói lehetnek egyes korábbi MSZP- vagy Jobbik-szavazók. A választók meggyőzése pedig a demokratikus versengés lényege.

Orbán Viktor a Jobbik politikai sikerének és identitásának lényegét, a Magyar Gárdát ítélte el a látogatás során egyértelmű szavakkal. Néha a kevesebb több: ezzel ugyanis a Gárdát alapító szélsőséges pártot is elítélte.

A Fidesz legnagyobb politikai ellenfele az elmúlt húsz évben az MSZP volt, de a mostani erőviszonyok között, illetve az MSZP állapotát figyelembe véve inkább erősítené az MSZP-t, ha a Fidesz őt tekintené fő ellenfelének. Én úgy látom, hogy a Fidesz nem akarja egyik parlamenti pártot sem felemelni a saját szintjére, ezért is kezeli sokszor egységként az “ellenzéket”.

A Gárda-ügy valóban megosztja a Jobbbikot, ezt mutatta Pősze Lajos gyors leváltása is. A Nézőpont intézet tavaszi elemzésében is utalt rá, hogy a Gárda mellett még számos törésvonal szaggatja a pártot. Mivel egy gyorsan felemelkedő, egyelőre nem igen szervezett pártról van szó, elképzelhető – a kormányzással foglalkozó Fidesztől függetlenül is – a párt gyors bukása. A választói hangulat vagy a gazdasági kilátások tavasz óta érzékelhető gyors és pozitív megváltozása legalábbis nem kedvez egy proteszt-pártnak. Nem beszélve arról, hogy antiparlamentáris erőként a parlamenti ellenzékként politizálni legalábbis olyan nehéz, mint a filológusnak beszélgetni az informatikus házibulin. Úgy tűnik, ezzel a nehézséggel a Jobbik egyelőre nem tud megbirkózni.

Mráz Ágoston Sámuel, Hetek, 2010. július 22.