Nem változott az irányadó ráta

Továbbra sem változtatott a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa az alapkamat mértékén, 1,35 százalék marad az irányadó ráta. A jegybank irányadó rendszere viszont mostantól a három hónapos betét lesz. A nemzetközi folyamatokból kiindulva van rá esély, hogy hamarosan tér nyílik további monetáris enyhítésre.

A hazai inflációs folyamatok továbbra is nyomottak, az árak a nyári hónapok során is alacsony emelkedést mutattak. Az olaj világpiaci árának további esése, illetve az Európai Unióra és a világgazdaság több kulcs országára is jellemző nulla közeli fogyasztói árindex alapján magyarázható a folyamat.

Továbbra is erőteljes monetáris divergencia jellemzi a világgazdaságot. Az ellentétes folyamatok annak köszönhetőek, hogy a legjelentősebb szereplők más életciklusban tartanak a válságból való kilábalás során. Az Európai Uniót is a már ismert deflációs kockázatok fenyegetik, míg a kínai gazdaság növekedési ütemét a külső kereslet csökkenése mellett komoly belső strukturális problémák is hátráltatják. Ezzel szemben az amerikai jegybank szerepét betöltő FED még mindig kivár a kamatemeléssel, tekintettel a világgazdaság lassuló növekedésére.

Az elmaradt emelés több időt jelent az Európai Unió számára, hogy felkészüljön az amerikai szigorításra. Ennek következtében – az Európai Központi Bank részéről – az eszközvásárlási program felgyorsítására és egyéb növekedés-ösztönző programok elindítására lehet számítani, mely folyamatba további kamatcsökkentéssel a Magyar Nemzeti Bank is becsatlakozhat.

Az új eszköz, mely a kéthetes betét helyett a három hónapos betét lesz, jelentősen felduzzaszthatja a hazai piaci szereplők állampapír-állományát.

A legfontosabb feladat, hogy az ellentétes monetáris folyamatok között kialakult időbeni eltolódás lecsökkenjen, és a növekedés fenntartható keretek közé kerüljön. Ehhez a monetáris enyhítés felgyorsítása egy megfelelő eszköz lehet.