Alacsony részvétel, izgalmas véghajrá a kisebb pártoknak

A Fidesz-KDNP támogatottsága 46 százalékon áll jelenleg a potenciális szavazók között (ez a biztosan résztvevők maximuma), ezzel továbbra is hatalmas előnnyel vezeti a pártversenyt – derül ki a Nézőpont Intézet május 14. és május 18. között, az európai parlamenti választás kapcsán végzett 1000 fős telefonos közvélemény-kutatása alapján, amelyet a Heti Válasz számára készített.

A második helyen szoros küzdelem várható az MSZP és a Jobbik között, a potenciális szavazók 15 százalékát tudhatja maga mögött a radikális párt, és 17 százalékot Mesterházy Attila pártja. A többi párthoz képest a Jobbik-szimpatizánsok részvételi kedve tűnik jelenleg a legalacsonyabbnak. A DK-ra és az Együtt-PM-re a potenciális szavazók 6-6 százaléka szavazna. A két párt esetében nagyon magas a választók keresztszimpátiája, vélhetően a DK elsősorban az Együtt-PM-től tudott szavazókat szerezni az elmúlt hetekben. Az adatok azt mutatják, hogy az LMP is át tudja ugrani az 5 százalékos bejutási küszöböt, jelenleg ugyanis 8 százalékos a párt potenciális támogatottsága. Az LMP-nek kedvezhet a fővárosiak és a diplomások nagyobb szavazási kedve, azonban továbbra is meg kell küzdenie a zöld pártnak azzal, hogy szimpatizánsai gyengén kötődnek csak a párthoz.

A közvélemény-kutatás alapján legfeljebb 39 százalékos részvétel várható a most vasárnapi európai parlamenti választáson, ami 5 százalékos csökkenés a május elején mért adathoz képest. Azóta a kis pártok támogatottsága is átrendeződött valamelyest, az alacsony várható részvétel miatt kevés mozgósított állampolgár is relatív nagy hatással lehet a végeredményre.

A jelenlegi potenciális szavazatarányok alapján a Fidesz 11, az MSZP 4, a Jobbik 3, az Együtt-PM, a DK és az LMP 1-1 EP-mandátumra számíthatna a 21-ből.

A kutatás 1000 fő telefonos megkérdezésével, nemre és korra régiónként, településtípusra és iskolai végzettségre országosan reprezentatív mintán történt.