Tarlós István esélyeiről

György István korábban 12 évig volt városvezető, emellett 4 éven keresztül Tarlós frakcióvezető-helyetteseként dolgozott a Fővárosi Közgyűlésben, ezért városüzemeltetési helyettesnek történő megnevezése szakmai és lojalitási szempontokból egyaránt kézenfekvő. Bár Tarlós István és Rogán Antal közötti vita vagy érdekkonfliktus sosem kapott nyilvánosságot, az bevett hatalomtechnikai lépésnek tekinthető, ha az aktuális főpolgármester-jelölt maga mellé emeli potenciális utódját, megosztva ezzel a városvezetés lehetőségét, de felelősségét is.

Az sem elhanyagolható, hogy kommunikációs szempontból az “erőskezűnek” ismert Tarlóst hatékonyan ellensúlyozhatja Rogán fiatalosabb, “trendibb” személyisége.

A 2006-os önkormányzati választások óta a Fidesz “Budapest-arca” egyértelműen Tarlós István, lényegében ő határozta meg a párt fővárosi “rendteremtő” és “korrupció-ellenes” imázsát az elmúlt időszakban. Egyrészről figyelembe kell venni, hogy a 20 éven keresztül liberális-szocialista vezetésű főváros esetében a Fidesznek alapvetően más üzenetekre és más politikai karakterekre van szüksége Budapesten, mint országosan. Másrészről az elmúlt évek korrupciós botrányai, városüzemeltetési kudarcai miatt egyöntetű igény fogalmazódhat meg a választók részéről egy “egyszerű”, “egyenes”, Budapest hétköznapi működését fenntartani képes városvezetés iránt. A “rendteremtő” imázst maga köré sikeresen felépítő Tarlósnak kihívói egy amúgy is megosztott MSZP vélhetően nem teljes támogatottságát élvező baloldali, egy, a Demszky-féle, kompromittálódott liberális üzenetekkel operálni nem képes LMP-s, és egy, még fővárosi szinten is kevésbé ismert jobbikos jelölt.

Szánthó Miklós, HírExtra, 2010. augusztus 4.