A magyarok 67 százaléka ellenzi, a Tisza-szavazók többsége viszont támogatja, hogy Ukrajna belépjen az Európai Unióba – derül ki a Nézőpont Intézet közvélemény-kutatásából. Minden demográfiai csoportban egyértelmű többsége van az ukrán EU-tagságot elutasító álláspontnak.
Ukrajna EU-tagsága azt követően került a közéleti viták középpontjába, hogy Brüsszel napirendjére tűzte, a háborúban álló keleti szomszédunkat gyorsított eljárásban vegyék fel az Európai Unió tagjai közé. Míg a magyar kormány egyértelműen elutasítja ennek lehetőségét és véleménynyilvánító szavazás formájában kéri ki a választók véleményét Ukrajna integrációjáról, addig Magyar Péter folyamatosan kitérő választ ad a kérdésben.
A Nézőpont Intézet közvélemény-kutatásában ezért arra volt kíváncsi, vajon a választók támogatják-e, hogy Ukrajna belépjen az Európai Unióba.
A kutatás egyértelmű eredményt hozott. A választók több mint kétharmada (67 százalék) nem támogatná és mindössze 27 százaléknyian pártolnák Ukrajna EU-tagságát. A kutatás nem talált olyan társadalmi csoportot, amelyben ne lenne legalább abszolút többségben Ukrajna felvételének elutasítottsága, sőt, a felsőfokú végzettségűek körét leszámítva (54 százalékuk elutasító), kortól, nemtől és lakóhelytől függetlenül 60 százalék feletti azon választók aránya, akik nem támogatják az ukrán csatlakozást az Unióhoz.
A politikai megosztottság viszont egészen más eredményt hozott. Míg a kormánypártiak körében messze átlag feletti (88 százalék) arányban vannak azok, akik nem tartják támogathatónak Ukrajna uniós integrációját, addig a Tisza-szavazók fele (51 százalék) pártolná Ukrajna felvételét az Európai Unióba.
Módszertan
Az Nézőpont Intézet kutatása 2025. március 10. és 12. között, 1000 fő telefonos megkérdezésével készült. A minta reprezentatív a 18 évesnél idősebb lakosságra nem, kor, régió, településtípus és iskolai végzettség szerint. 1000 fős mintanagyság és 95 százalékos megbízhatósági szint esetén a mintavételi hiba ± 3,16 százalék.