Médiatükör 2012

Az újságírók szerint kritikusabb a magyar média, de továbbra is probléma a politikai függetlenség

A közösségi média is erősödik a hírszolgáltatásban

Javult a hazai újságírás színvonala az újságírók megítélése szerint. A szakma a médiát valamivel kritikusabbnak, motiváltabbnak, politikától függetlenebbnek látja, mint egy éve, bár a politikai függetlenségre adott osztályzat továbbra is csak erős kettes. Az újságírók döntő többsége az interneten találkozik először a legfrissebb hírekkel, ezen belül a közösségi média szerepe is erősödik: valamivel többen jelölték már első számú hírforrásként, mint a napilapokat – derül ki a Nézőpont Intézet és az Uniomedia Communications harmadik alkalommal végzett Médiatükör-kutatásából.

Magukkal önkritikusabbak, a szakmával viszont valamivel elégedettebbek az újságírók, mint egy éve – derül ki a Nézőpont Intézet és az Uniomedia Communications 2012. február 15. és március 9. között végzett, online kérdőíves kutatásából. A hazai média különböző területein dolgozó 220 szakember válaszai alapján készült idei felmérés szerint némileg javult az újságírás színvonalának megítélése. A média kritikusabb, alaposabb, motiváltabb, és politikailag függetlenebb, mint egy éve. Bár tény, hogy az értékelés így is kritikus: a hazai újságírás színvonalára adott átlagos pontszám ötös skálán továbbra is csak 2,83 (tavaly 2,69 volt), a politikai függetlenség átlagos értékelése pedig alig 2,17, vagyis egy erős kettes.

Médiatükör2012_1abra

A megkérdezettek 38 százaléka jól informáltnak, 37 százaléka megfelelően kritikusnak érzi a szakmát, ugyanakkor anyagilag és politikailag 5, illetve 8 százalék tartja függetlennek a magyar újságírást. A tájékoztatásért felelős szakemberek csupán a megkérdezettek 23 százaléka szerint jól képzettek, 19 százaléka szerint alaposak és 18 százaléka szerint feddhetetlenek.

Médiatükör2012_2abra

Bár az újságírók önmagukkal kritikusabbak voltak az idei felmérésben, továbbra is sokkal kedvezőbb a kép, ha a megkérdezettek nem álltalában a szakmát, hanem saját munkájukat értékelik. A sajtómunkások személyük feddhetetlenségre 4-es fölötti, a jól informáltságra 3,98, a politikai függetlenségre 3,77-es osztályzatot adtak. A legrosszabb értékelést ebben a kérdéssorban a fizetésekkel elégedettség (2,77), illetve a túlterheltség megítélése kapta (2,58). E két utóbbi kérdést kivéve mindenhol többségben voltak a pozitív válaszok. Tény ugyanakkor, hogy így is 6 százalék azok aránya, akik önmagukat sem tartják feddhetetlennek, 12 százalékuk pedig bevallottan nem érzi magát politikailag függetlennek.

A Médiatükör-kutatás harmadik éve igyekszik nyomon követni a médiafogyasztási szokások változását is. Felmérni, hogy a hír szolgáltatásáért felelős szakemberek honnan értesülnek elsőként az új hírekről. Az internet egyeduralkodó: a megkérdezettek 78 százaléka az online hírportálokon találkozik elsőként a hírekkel, amit a rádió követ 7 százalékkal.Az idei kutatás érdekessége, hogy a közösségi média (döntően a Facebook) is megjelent az összehasonlításban, és máris dobogós helyen: a válaszadók 6 százaléka jelölte be elsőként – ez az arány hajszálnyival magasabb már, mint a napilapok 5 százalékos részesedése az elsődleges hírforrások listáján.

Médiatükör2012_3abra

A kutatás innen tölthető le.