A Parlamentnek joga van az alkotmányozáshoz

Az emberek 58 százaléka szerint a jelenlegi országgyűlésnek felhatalmazása van arra, hogy új alkotmányt alkosson – derül ki a Nézőpont Intézet legfrissebb, a Heti Válasz számára készült országos közvélemény-kutatásából. Míg júniusban a választópolgárok 67 százaléka tartotta szükségesnek egy új alkotmány elfogadását, novemberre a támogatók aránya 55 százalékra csökkent.

Ugyanakkor az ellenzéki pártok szavazótáborai ebben a kérdésben nem kedvenc pártjukhoz húznak, hanem a többségi véleményhez.  A status quo őrzését – Gyurcsány Ferenc  mellett – leginkább az LMP maroknyi tábora képviseli.

 A kormány 2011-es szimbolikus nagyprojektje, az alkotmányozás, továbbra is népszerű. A megkérdezettek 55 százaléka szerint szükség van új alaptörvényre, s csak minden harmadik véli hasztalannak az alkotmányozást. A kormányzó pártok ebben az ügyben tehát megtartották korábbi táborukat és a munkában nagy számú ellenzéki szavazó szimpátiájára is számíthatnak. A Jobbik-tábor 69, az MSZP-szimpatizánsok 44 százaléka szerint szükség van új alkotmányra. Igaz, az új alkotmány kontúrjaiban már nem biztos, hogy egyetértenek. A status quo őrzését – Gyurcsány Ferenc mellett – csak az LMP képviseli, s ebben maroknyi támogatójának 64 százaléka egyetért.

A választópolgárok 58 százaléka szerint ráadásul a jelenlegi országgyűlésnek van felhatalmazása az új alkotmány elfogadására. Miközben az ellenzéki pártok vitatják a parlament jogosultságát, szavazótáboruk támogatónak mutatkozik: az MSZP és a Jobbik táborának fele szerint a tavasszal megalakult országgyűlés rendelkezik alkotmányozási felhatalmazással, amivel az LMP-tábor 62 százaléka is egyetért.

További részletes elemzést olvashat a Heti Válasz eheti számában, valamint holnap a Heti Válasz és a Nézőpont Intézet online felületein.

(A felmérést 2010. november 15-e és 18-a között készítette a Nézőpont Intézet, reprezentatív mintán, 1000 fő telefonos megkérdezésével. A közölt adatok hibahatára az adott kérdésre válaszolók számától függően ±3,2 százalék.)