2025-ben 3,1-3,6 százalékos sávban lesz a gazdasági növekedés
A Nézőpont Intézet az adatalapú elemzések és kutatások szakértője. 2023-ban megalapította gazdaságkutatói munkacsoportját, amely mostantól a gazdasági növekedés előrejelzésére is vállalkozik.
A Nézőpont Intézet a 2024-es évben egy mérsékelt, 0,6 százalékos gazdasági növekedésre számít, melynek motorja a lakossági fogyasztás lesz, míg a beruházások visszaesése jelentősen rontja a teljesítményt. Termelési oldalról – a fogyasztásbővüléssel konzisztensen – a piaci szolgáltatások pozitív hozzájárulása számítunk, míg a külső kereslethiány miatt szenvedő ipar, s az aszály sújtotta mezőgazdaság visszahúzzák a növekedést.
Jövőre a magyar gazdaság újraindulása valószínűsíthető, a Nézőpont Intézet előrejelzése szerint 2025-ben a gazdasági növekedés a 3,1-3,6 százalékos sávban mozoghat.
A 2025-ös év makrogazdasági alappályája bizakodásra ad okot: a lakossági fogyasztás a rendelkezésre álló reáljövedelem emelkedésének, s az óvatossági motívum oldódásának köszönhetően tovább növekszik, míg a beruházások az általánosan javuló külső konjunktúra és vállalati bizalom hatására visszatérnek korábbi növekedési trendjük közelébe. Alappálya előrejelzésünk szerint a gazdaság 2025-ös növekedése – a kormányzati intézkedések hatása nélkül is – 2,1 százalék lesz, ha a várt pozitív külső hatások, például az ukrajnai háború lezárása, érvényesülni tudnak.
A kedvező alappályát tovább erősítik az Új Gazdaságpolitika címmel jelzett kormányzati programok, ezek pontos hatását azonban egyelőre meglehetősen nehéz számszerűsíteni. Várakozásaink szerint az alappálya fölött további további 1-1,5 százalékponttal növelik a gazdasági növekedés mértékét az új gazdaságpolitika tervezett intézkedései. 2025-ben a lakossági jövedelem vásárlóerejének növekedésére, valamint a mikro-, kis- és középvállalkozásokat célzó intézkedések reálgazdaságba történő begyűrűzésére számítunk. A béremelés és a családi adókedvezmények duplázása 0,2, a munkáshitel 0,2–0,35, a kamatkifizetésekből származó bevételek felhasználása pedig 0,1 százalékponttal emelhetik a növekedési ütemet. A Demján Sándor Program további 0,4-0,7, míg a megfizethető lakhatást támogató intézkedések 0,12 százalékponttal járulhatnak hozzá a jövő évi GDP változáshoz.
Az új gazdaságpolitikai több ezer milliárd forinttal támogatja a növekedést: a béremelés és a családpolitikai intézkedések 300, a munkáshitel program 500 milliárddal növelheti a háztartások elkölthető jövedelmét, míg a lakástámogatási programok 400, az állampapírok kamatfizetései pedig további 1400 milliárd forinttal segítik a háztartásokat. A magyar gazdaság és társadalom gerincét jelentő mikro-, kis- és középvállalkozások 1400 milliárd forint támogatásban részesülnek.
A teljes elemzés az alábbi linken olvasható.