„Ki nyer ma?” címmel közös kutatói konferenciát rendezett csütörtökön az Alapjogokért Központ, a Nézőpont Intézet, a Real-PR 93., a Századvég Alapítvány és a Társadalomkutató, ahol legfrissebb felméréseik eredményeit mutatták be. Az eseményen köszöntőt mondott Szánthó Miklós, a Központ igazgatója, Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet igazgatója, Barthel-Rúzsa Zsolt, a Századvég Alapítvány elnökhelyettese, valamint Sóvágó Sándor, a Real-PR 93. vezetője. Beszédeikben mind a minőségi, megbízható közvélemény-kutatások mellett szólaltak fel, valamint hangsúlyozták a következő hónapok kihívásai miatt szükséges együttműködés fontosságát.
A köszöntőket követően az intézetek szakértői bemutatták közvélemény-kutatási eredményeiket. Az Alapjogokért Központ kutatási tanácsadója, Bozsonyi Károly az intézet által végzett „miniszerelnöki profilok” elnevezésű adatsort prezentálta, amelyben azt vizsgálták, hogy a szavazók milyen kvalitásokkal rendelkező miniszterelnököt képzelnek el Magyarországon. A vizsgált szempontok a következők voltak: migráció-kritikusság, angoltudás, a nemzeti értékek iránti elköteleződés, továbbá a gazdaság és a családok támogatása. A Központ munkatársa elmondta: „a kormányfő-párti szavazók különösen fontosnak tartják, hogy Magyarország mindenkori miniszterelnöke migráció-kritikus, családokat és a gazdaságot támogató beállítottságú legyen.” Bozsonyi érdekességként kiemelte, hogy a kormányfő-kritikusok körében a kormányzati tapasztalat például kisebb mértékben fontos a választóknak.
A Nézőpont Intézet közvélemény-kutatási igazgatója, Nagy Dániel az idei, gyakorlatilag változatlan pártpreferencia-mérésen alapuló mandátumbecslést ismertetve elmondta, a Fidesz-KDNP 76 körzetben számíthat győzelemre, míg az ellenzéki összefogás 30 egyéni mandátumot szerezne. Ez összességében 125 országgyűlési helyet jelentene a jelenlegi kormánypártoknak, 73-at pedig a közösen induló baloldalnak, egy nemzetiségi képviselői mandátum mellett.
Dr. Pillók Péter, a Századvég Alapítvány Társadalomtudományi Kutatócsoportjának igazgatója előadásában elmondta, ha csak két pólusúvá tennénk a politikai erőteret, akkor a Fidesz-KDNP az aktív szavazók körében most vasárnap 50 százalékot, az ellenzéki összefogás pedig 44 százalékot érne el.” Mint mondta, a kormánypárti szavazók szinte kivétel nélkül abban hisznek, hogy a jelenlegi kormánypártok győznek és erről az ellenzéki szavazók egyharmada sem vélekedik másképp.
A debreceni Real-PR 93. vezetője, Sóvágó Sándor prezentációjában a cég gazdasági témájú kutatásainak eredményeit ismertette, amelyek szerint a 200 ezer forintos minimálbér, ahogy a gyermeket nevelők SZJA-visszatérítése is 80 százalék feletti támogatottsággal rendelkeznek. A felmérés alapján elmondta, a megkérdezettek 37 százaléka arra számít, hogy a következő évben javulni fog az anyagi helyzete, míg csupán 13 százaléknyian gondolnak annak romlására. A szakértő az adatok ismeretében úgy nyilatkozott: „a többség arra számít, hogy az ellenzék hatalomra kerülése esetén romlanak a gazdasági kilátások: a válaszadók több mint fele szerint nőnek majd a munkavállalói és vállalkozói adók és a rezsiköltségek is.”
A Társadalomkutató elemzője, Talabér Krisztián kiemelte, a cég hitvallása a különböző társadalmi csoportok véleményének megjelentetése, ezért előadásában korosztályok szerint készített kutatás eredményeit mutatta be. Elmondta, hogy „a társadalom minden életkori csoportjában megvan a kormányfői munka támogatottságának a többsége.” Mindemellett az is kiderült, hogy augusztushoz képest, októberre a teljes népességet tekintve 43-ról 45 százalékra növekedett a kormánypártok támogatottsága, míg a baloldalra szavazók körében a korábbi 42 százalékhoz képest 5 százalékos visszaesést mértek, azaz az ellenzéki előválasztás inkább vitt, mint hozott a kormányellenes oldal támogatottságában.